Etter sterkt og målrettet arbeid fra bransjeforeningen Handel i NHO Service og Handel, Norsk Industri og NHOs internasjonale avdeling i både Oslo og Brussel, samles nå politisk ledelse i Utenriksdepartementet, Nærings- og fiskeridepartementet og Finansdepartementet til møte om de voksende konkurranseutfordringene norsk handelsnæring møter som følge av EUs nye tollregler og fremveksten av globale markedsplasser.
Bakgrunnen er EUs beslutning om å innføre toll på lavverdiforsendelser under tre euro. Selv om tiltaket er rettet mot aktører som Temu og lignende markedsplasser, aktualiserer saken langt større spørsmål om konkurransevilkår, regelverk og markedsadgang for norske bedrifter.
-For oss i NHO Service og Handel er dette ikke en enkeltsak om toll. Det handler om hvorvidt norske bedrifter skal konkurrere på like vilkår med internasjonale aktører som selger varer til norske og europeiske forbrukere, - sier Vegard Einan, administrerende direktør i NHO Service og Handel.
– De nye tollreglene må sees i sammenheng med en rekke andre utfordringer som samlet svekker konkurransekraften til norske handelsbedrifter. Det gjelder alt fra tekstiltoll og manglende innføring av Digital Services Act til ulik håndheving av produktkrav og regelverk for internasjonale markedsplasser, sier bransjedirektør for Handel Linda Vist, i NHO Service og Handel.
At tre departementer nå samles til samtaler på politisk nivå, illustrerer både sakens alvor og NHOs gjennomslagskraft. Møtet kommer etter dialog mellom NHO Service og Handel, Norsk Industri og NHOs internasjonale fagmiljøer, som over tid har løftet problemstillingene overfor norske myndigheter og relevante miljøer i Brussel.
NHO mener norske myndigheter må se hele konkurransebildet under ett. Spørsmål om toll, produktansvar, digitale markedsplasser, DSA-regelverket og håndheving av regelverk henger sammen dersom målet er rettferdig konkurranse mellom norske og internasjonale aktører.
Saken viser også styrken i NHO-fellesskapet. Når ulike landsforeninger og NHOs internasjonale apparat samler seg om felles utfordringer, blir næringslivets stemme både bredere og mer slagkraftig. Arbeidet med denne saken er et eksempel på hvordan NHO kan koble bransjekunnskap, politisk påvirkningsarbeid og internasjonalt nettverk til konkrete resultater.
Også LO og Virke er invitert med på møtet med de tre departementene.