Enighet om ny Butikkoverenskomst
Foto: Colourbox
NHO og Handel og Kontor i Norge (HK Norge) er enige om revisjonen av Butikkoverenskomsten. Avtalen gjelder fra 1. mai 2026 til 30. april 2028.
Foto: Colourbox
NHO og Handel og Kontor i Norge (HK Norge) er enige om revisjonen av Butikkoverenskomsten. Avtalen gjelder fra 1. mai 2026 til 30. april 2028.
Oppgjøret gir et generelt tillegg på 6,50 kroner per time, samt et ytterligere tillegg på 4 kroner per time fra 1. mai 2026. I tillegg økes satsen for ansatte med seks års ansiennitet med ytterligere 2 kroner per time. Samlet reguleres lønnssatsene dermed med 10,50 kroner per time. Matpengesatsen ved overtidsarbeid økes til 114 kroner.
En viktig del av avtalen er nye bestemmelser om forskuttering av sykepenger, foreldrepenger og pleiepenger. Bestemmelsen trer i kraft 1. juni 2027 og gjelder nye tilfeller etter denne datoen.
Forskutteringsplikten gjelder på nærmere fastsatte vilkår. Blant annet er den begrenset til inntil fire måneder, og arbeidstaker må som hovedregel ha vært sammenhengende ansatt i bedriften i minst 12 måneder. Beløpet som forskutteres er begrenset til det arbeidsgiver får refundert fra NAV.
Partene understreker samtidig at sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger er et myndighetsansvar, og skal sammen arbeide for at myndighetene sikrer brukerne utbetaling av ytelsene. Ordningen skal evalueres etter 1. januar 2029.
Partene skal også sette ned et utvalg som skal se på framtidige løsninger for Butikkoverenskomsten, blant annet hvordan avtaleverket kan forenkles og gjøres mer attraktivt for organiserte arbeidstakere og bedrifter.
Fristen for vedtakelse av oppgjøret er 30. september kl. 12.00. Merk at ingen utbetalinger skal skje før denne dato.
Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?