En plan for Norge må starte der problemene faktisk er

Publisert

portrett

Vegard Einan er adm. dir. i NHO Service og Handel. Foto: Moment Studio

Statsministeren la i dag frem regjeringens nye plan for Norge. Etter lang tid med politiske omkamper, skiftende signaler og økende uforutsigbarhet for næringslivet, er det i seg selv positivt at regjeringen nå legger frem en samlet plan for veien videre.

-Men spørsmålet er det samme som alltid: Treffer planen hverdagen der verdiskapingen faktisk skjer, spør Vegard Einan, administrerende direktør i NHO Service og Handel.

– Våre medlemsbedrifter har i flere år varslet om at uforutsigbare rammevilkår svekker investeringsviljen, gjør det vanskeligere å ansette og bremser utviklingen i tjeneste- og handelsnæringene. Derfor er det bra Arbeiderpartiet nå legger frem en plan. Mitt håp er at den også skal skape forutsigbarheten bedriftene har etterspurt, sier Einan.

Han peker på flere konkrete tiltak som derfor må inn i planen:

Det er helt avgjørende å styrke bedriftenes konkurransekraft. Vi er glade for at statsministeren peker på forenkling for næringslivet som et sentralt element i planen. Det har vi løftet over lang tid. 99,3% av våre medlemsbedrifter har ikke opplevd mindre byråkrati de siste to årene. Derfor må forenklingsarbeidet fokusere på:

  • Én-gangs-prinsipp: Opplysninger som er levert til én offentlig aktør, skal gjenbrukes av andre i det offentlige, ikke etterspørres på nytt fra samme bedrift.
  • Koordinerte tilsyn: Samordn tilsyn og del informasjon mellom tilsynsetater, så seriøse bedrifter slipper mange separate besøk og prosesser.
  • Krav om forenkling i tildelingsbrev: Etater må måles på forenkling ikke bare på nye oppgaver. Forenkling må inn i styringsdialogen med eierdepartementene.

Det er positivt at regjeringen vil få flere i jobb og stille krav og stille opp om integreringen.

- Med så tydelige ambisjoner, forventer jeg at regjeringen slipper til alle gode krefter som kan og vil bidra. Bemanningsbransjen har i mange år vist at de hjelper mange tilbake til arbeidslivet. Dessverre har vi sett en markant nedgang etter at regjeringen innførte kraftige begrensninger i adgangen til å leie inn arbeidskraft. Disse begrensningene må reverseres. Det er også helt avgjørende å sørge for regelverk som reduserer risikoen for arbeidsgiver ved å ansette og inkludere, sier Einan.

Regjeringen vil jobbe for et mer motstandsdyktig Norge, slik at vi sammen tåler kriser bedre. Da vil vi minne om de helt avgjørende bidragene fra NHO Service og Handel-bedrifter.

- Min oppfordring er: ta oss med i planleggingen av krisehåndteringen, da er det lettere å bruke oss når krisen treffer, avslutter Einan.

portrett
Les mer

Fant du det du lette etter?

Fant du det du lette etter?

Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?

Takk for kommentaren!

Kommentar sendt

Bestill et møte med oss

Bestill et møte med oss

Er du medlem og ønsker bedre kontakt, eller vil du høre mer om fordelene ved å være medlem?