Det viktigste Nordland kan gjøre nå

Vegard Einan på scenen i Narvik

Vegard Einan på NHO Nordlands årskonferanse i Narvik 18 mars som samlet næringsliv, politikk og andre samfunnsaktører for å løfte blikket og peke retning. Foto: Steve Nilsen, Henriette Næss Ebbesen, FRAMINORD

Noe av det viktigste Nordland kan gjøre er å løfte frem handel og service som en sterk mulighet for ungdom.

NHO Nordlands årskonferanse i Narvik 18 mars samlet næringsliv, politikk og andre samfunnsaktører for å løfte blikket og peke retning. Årets tema var «FREMDRIFT - mot til å sikte høyt».

Vegard Einan, adm. dir. i NHO Service og Handel entret scenen med et budskap om å styrke mulighetene for ungdom.  

Budskapet gikk også som kronikk i ulike nordnorske aviser: 

Nordland har 1600 butikker som omsetter for 25 Mrd. og sysselsetter 10.000 personer. Tallet stiger til nær 15.000 om man ser bransjene innen handel og service under ett. Vekstmulighetene er gode.

I dag står 700 000 mennesker i yrkesaktiv alder utenfor arbeidslivet.  114.000 unge alderen 20 til 29. står utenfor arbeid og utdanning i Norge, samtidig som tjenestenæringen og resten av næringslivet skriker etter arbeidskraft. Klarer vi ikke å få flere unge inn i jobb tidlig og gi dem mestringsfølelse og arbeidsglede, vil utfordringen bare vokse i årene som kommer. Service- og handelsnæringen er motorer i inkluderingsarbeidet, og er inngangen til arbeidslivet for svært mange unge, men kunne tatt i mot enda flere.

Reguleringen rundt unge i arbeidslivet, medfører at arbeidsgivere ikke kan, eller vegrer seg for å ansette unge, særlig under 18 år. F. eks. kan man ikke sitte i kassa på butikk eller i restaurant der det selges alkohol når man er under 18 år.

Er man under 15 kan man ikke jobbe mer en maks to timer per skoledag, mens man tilsvarende kan delta i trening og aktiviteter ubegrenset både i timer og antall dager. F.eks. hver søndag hele året, uten begrensning.

Nordland har et sterkt utgangspunkt for videre vekst i handel- og servicebransjene. 21,7 prosent av de sysselsatte i regionen jobber i en NHO Service og Handel-bransje. Det betyr at mer enn hver femte arbeidstaker i regionen er en del av næringer som skaper aktivitet, arbeidsplasser og lokale tjenester i hele fylket.

Tall fra NHO Service og Handel viser også at 14.868 personer i Nordland er sysselsatt i NHO Service og Handels bransjer. Dette understreker hvor viktig disse næringene er for regionens verdiskaping og arbeidsmarked.

Handel- og servicebransjene er avgjørende for levende lokalsamfunn, attraktive by- og tettstedssentre og et variert arbeidsmarked. Når disse næringene vokser, skapes det også flere muligheter for unge som skal inn i arbeidslivet, for folk som vil bytte jobb, og for bedrifter som ønsker å utvikle nye tjenester.

Fant du det du lette etter?

Fant du det du lette etter?

Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?

Takk for kommentaren!

Kommentar sendt

Bestill et møte med oss

Bestill et møte med oss

Er du medlem og ønsker bedre kontakt, eller vil du høre mer om fordelene ved å være medlem?