Nok en prestisjetung pris til "Smak deg frem"

Hans Petter Stub, Ingeborg Malterud og Markus Svenberg. MAGNET Awards 2025. Smak deg frem tok sølv. Panelsamtale.

(F.v.) Ordstyrer Hans Petter Stub, Ingeborg Malterud, kompetansepolitisk ansvarlig i NHO Service og Handel og Markus Svenberg fra Glava under panelsamtalen om kampanjesuksessene. Malterud løftet trepartssamarbeidet som en suksessfaktor når mange aktører skal gå sammen og skape et resultat som "Smak deg frem". Foto: Elin Lothe Haga

- Å få sølv i ANFOs Magnet Awards er en viktig anerkjennelse av jobben som er lagt ned i kampanjen, men også viktigheten av yrkesfag, sier Ingeborg Malterud, kompetansepolitisk ansvarlig i NHO Service og Handel.

Det var full sal da Magnet Awards gikk av stabelen. Foto: Elin Lothe Haga

Hva skjer når ni aktører i mat- og måltidsbransjen går sammen for å vise frem mulighetene og fortrinnene du får med en utdannelse innen Restaurant- og matfag? Hva skjer når kampanjen lar hovedpersonene selv, de unge og lovende som har satset på faget, stå i  sentrum?

Først og fremst går rekrutteringen til fagene opp. En stor bonus er at kampanjen høster ros og priser både nasjonalt og internasjonalt.

Sølv i Magnet Awards

I desember i fjor kapret "Smak deg frem" gull i europamesterskap i kommunikasjon. For to måneder siden vant den en Sabre Award i London.

Denne uken arrangerte ANFO (Annonsørforeningen) Magnet Awards, en konkurranse som anerkjenner prestasjoner innen employer branding.

Her gikk "Smak deg frem" nok en gang (nesten) helt til topps og kapret sølvmedaljen. Ingeborg Malterud, i NHO Service og Handel, tok imot prisen på Ingensteds i Oslo.

- Dette er et godt eksempel på hvor viktig det er med samarbeid for å styrke rekrutteringen til samfunnsviktige fag, sier hun.

Mange kokker, mye søl?

Etter utdelingen deltok Malterud i en panelsamtale med gullvinner Markus Svenberg fra Glava.

Her stilte ordstyrer Hans Petter Stub spørsmålene "hvor kom initiativet fra?" og "hvordan koordinerer man såpass mange parter som har vært med?"

- Initiativet kommer fra flere steder parallelt. For samtidig som vi har sett matlagingsprogrammer gå sin seiersgang på TV, så har vi manglet synlighet av bredden matfagene faktisk gir. NHO Reiseliv har vært en stor pådriver for kampanjen. I tillegg har det vært bred oppslutning fra myndighetens side, forklarer Malterud. Hun legger til:

- Nå skal ikke jeg dra i gang med en 17. mai-tale om den norske modellen og trepartssamarbeidet, men når det kommer til samarbeid er dette en del av svaret. De ulike partene er vant til å forhandle hardt når det trengs, når tariffavtaler er inne i bildet. Vi er samtidig også vant til å samarbeide og møtes på midten.

Handler om mer enn rekruttering

Som nevnt av Malterud, har NHO Reiseliv vært en viktig pådriver bak kampanjen.

- Vi er utrolig stolte og takknemlige for å motta sølv i ANFOs Magnet Awards! Denne prisen betyr mye for oss fordi den anerkjenner det viktige arbeidet vi gjør for å synliggjøre restaurant- og matfag som en spennende og verdifull karrierevei, sier kommunikasjonsdirektør Merete Habberstad.

- For oss handler employer branding om mer enn bare rekruttering: Det handler om å vise unge, foreldre og rådgivere hvilke muligheter som finnes i vår næring, og hvor viktig fagkunnskap er for fremtidens arbeidsliv.

Videre har kommunikasjonsbyrået Trigger Oslo hatt en viktig nøkkelrolle, og det er verdt å nevne at flere av vinnerne under Magnet Awards hadde benyttet seg av nettopp deres kompetanse.

- Tusen takk til alle våre samarbeidspartnere for innsatsen og engasjementet. Sammen har vi vist hvor mye vi kan få til når vi jobber på tvers og bygger på grundig innsikt. Denne prisen gir oss ekstra motivasjon til å fortsette å løfte frem ekte historier og inspirere flere til å velge restaurant og matfag! avslutter Habberstad.

Ingeborg Malterud
Les mer

Fant du det du lette etter?

Fant du det du lette etter?

Fortell oss hva du leter etter og gi oss dine innspill! Hvis du oppgir e-post, kan vi kontakte deg ved behov. Vi kan dessverre ikke besvare alle henvendelser, men din tilbakemelding hjelper oss å gjøre nettstedet bedre.

Takk for tilbakemeldingen!

Takk for tilbakemeldingen!

Bestill et møte med oss

Bestill et møte med oss

Er du medlem og ønsker bedre kontakt, eller vil du høre mer om fordelene ved å være medlem?