Cybertruslene banker på døren – er du som leder forberedt?

Publisert

Portrett av Vegard Einan

Vegard Einan er adm. dir. i NHO Service og Handel. Foto: NHOSH

-Når digitale angrep brukes som våpen i geopolitisk uro, blir norske virksomheter – store som små – plutselig utsatt. Ledere må ta cybersikkerhet på like stort alvor som fysisk sikring og kundetilfredshet, skriver Vegard Einan i Dagens Perspektiv.

Se kronikken her:

Ny sikkerhetspolitisk virkelighet

Denne uken gikk NHO Retail Summit av stabelen på Næringslivets Hus med blant annet geopolitikk, teknologi og cybersikkerhet som temaer. Dette er temaer jeg, som ny administrerende direktør i NHO Service og Handel, ikke bare synes er interessante, men de er også svært viktige for den næringen vi representerer. Nasjonale sikkerhetsmyndigheter advarer om økt trusselnivå, og norske virksomheter utsettes for et økende antall digitale angrep og svindelforsøk. Cyberangrep kan være så mangt. Det kan innebære at nettbutikken ligger nede, forårsake at kassasystemet er låst av et løsepengevirus, eller at dine kunde- og forretningsdata havner på avveie.

Service- og handelsnæringen er i rask digital utvikling. Salg, betaling, logistikk og markedsføring foregår nå digitalt. Det gir effektivitet, men også en økt eksponering for cyberkriminalitet og digitale sabotasjeangrep. Når stormakter tester hverandres digitale muskler, rammes gjerne de små først – fordi de er lettere mål. Og i Norge utgjør små og mellomstore bedrifter ryggraden i handel og service.

Digitaliseringsminister Karianne Tung har nylig uttalt at vi er altfor avhengige av amerikanske teknologiplattformer – og at Norge må skaffe seg bedre kontroll over sine digitale verdier og infrastruktur. Hun har helt rett. I møte med en stadig mer uforutsigbar virkelighet, er det å ikke ha oversikt over egne digitale sårbarheter som å se bort fra røykvarsleren mens det brenner på kjøkkenet.

Små og mellomstore bedrifter – de nye skyteskivene

De fleste tenker kanskje at cyberkrig handler om spionasje og angrep på nasjonale institusjoner. Det stemmer – men det stopper ikke der. Norske SMB-er er i dag blant de mest utsatte målene nettopp fordi de ofte mangler både kompetanse og ressurser til å forsvare seg godt nok.

Nye tall fra World Economic Forum viser en dramatisk økning i antall SMB-er som vurderer egen cybersikkerhet som utilstrekkelig – fra 5 prosent i 2022 til hele 35 prosent i 2025. Innen varehandelen er utfordringen særlig kritisk. Ifølge Næringslivets Sikkerhetsråd er kundedata, betalingssystemer og digitale lojalitetsplattformer blant de mest sårbare områdene. Spesielt i høytider, når omsetningen er som høyest, øker risikoen. Nettopp da slår angriperne til. Og konsekvensene kan bli store: stans i drift, tap av omsetning, svekket omdømme og tap av kundetillit.  Så spørsmålet blir, hvor godt forberedt er du og din bedrift dersom dere blir utsatt for et cyberangrep?

De ansatte – et mål og en mulighet

Handelsnæringen er spesielt utsatt fordi mange ansatte har høy kundekontakt, mange bedrifter har høy turnover og de ansatte får i liten grad opplæring i digital sikkerhet. Det vet angriperne å utnytte – med målrettet phishing, sosial manipulering og svindel via falske leverandører. Samtidig er nettopp de ansatte den viktigste forsvarslinjen, og effekten av forholdsvis enkel og tilgjengelig opplæring er stor. Ledere bør derfor ta digital sikkerhetskultur på alvor – på lik linje med kasseopplæring og kundeservice.

Ledere må ta eierskap til sikkerheten

Cybertrusler er ikke lenger en hypotetisk risiko. De er en realitet – og de eskalerer. Det er ikke lenger nok å ha en IT-ansvarlig som fikser ting. Ledere må ta sikkerhetsansvaret selv – og forankre det i ledelse, styre og strategi. For å forbedre den digitale sikkerheten i virksomheten, anbefaler Digital Norway å bygge en god, kunnskapsbasert sikkerhetskultur. Det innebærer god passordhygiene, bevissthet rundt sosial manipulering, og gode rutiner for sikkerhet på hjemmekontoret.

Vi står ved et veiskille. Økt geopolitisk spenning betyr at norske virksomheter, inkludert service- og handelsbedrifter, må ruste seg for en digital virkelighet der sikkerhet er konkurransekraft. Spørsmålet er ikke lenger om du vil bli angrepet – men når. Og da er det du som leder som må ha tatt regien i forkant.

Portrett av Vegard Einan
Les mer

Fant du det du lette etter?

Fant du det du lette etter?

Gi oss gjerne en kommentar i tillegg - hvordan kan vi forbedre oss?

Takk for kommentaren!

Kommentar sendt

Bestill et møte med oss

Bestill et møte med oss

Er du medlem og ønsker bedre kontakt, eller vil du høre mer om fordelene ved å være medlem?